Müteahhitin Sorumluluğu Kaç Yıl?

29 Mayıs 2022

Müteahhitin Sorumluluğu Kaç Yıl?

Müteahhit firmaların 2019 yılındaki yasal sorumluluk süreleri 5 yıl 'dır. 5 yıl sonrasında hiç bir sorumlulukları kalmamaktadır. Fakat bu süre içerisinde müteahhit firmaya Noter yoluyla bildirilmiş eksikler / hatalar / görünür görünmez her türden aksaklıklar tebliğ süresine göre değerlendirilir.

Örnek bir senaryo: Binanızı yeni teslim aldınız ve 4. yılındasınız. Noterden müteahhit firmaya tebligat gönderdiniz ve hataları düzeltmesini talep ettiniz. 1 hafta sonra kağıt firmaya ulaştı ve tebliğ gerçekleşti. Sonrasında müteahhit firma sizi sözlü diyaloglarla oyaladı ve 5. yıl doldu süreniz bitti varsayalım. Hâla müteahhidiniz o sorunu gidermekle yükümlüdür. Mahkemeye giderek dava açabilir, hakkınız olanı düzeltmesini talep edebilirsiniz çünkü siz 4. yılda bu sorunu yasal bir ispat ile tebliğ ettiniz.

Bu örnekten anlayacağınız üzere sorunların müteahhit firmaya bildirilmesi kesinlikle yasal bir düzen içinden geçirilerek yapılmalıdır aksi halde özel cep telefonudan arayıp anlattığınız sorunların bir yasal geçerliliği yoktur. Dönüşü olsa dahi savcılık başvurusu ile bu iletişiminizi kanıtlayıcı bir soruşturma ile uğraşmanız olası.

Tüm bu çerçevede bilgi verme noktasında durarak taraf tutmamaya çalıştık. Faydalı olması ümidiyle.

Haber Yorumları